Arama
Ürün Kategorileri
  Menu Kapat
  Tümünü Gör

  @bitkiselbesleniyorum Dilek Fırat özel röportaj!

  @bitkiselbesleniyorum Dilek Fırat özel röportaj!

  Lezzetli, bitkisel ve pratik tarifleriyle Instagram'ın en sevilen vegan içerik üreticilerden Dilek Fırat'a @bitkiselbesleniyorum sayfasına özel sorular sorduk!

  @bitkiselbesleniyorum sayfasının çıkış hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

  Aslında instagramdan önce blogla başladım bu maceraya. Oradaki amacım da tamamen kendimi motive etmekti. O zamanlar vejetaryen besleniyordum ve vegan beslenmeye geçmek istiyordum. Vegan beslenmenin sanılanın aksine daha sağlıklı bir beslenme çeşidi olduğuna inanıyordum ki hala da inanıyorum zaten. Ama blog beni bu konuyla ilgili yabancı kaynaklardan araştırma yapmaya motive etti. Böylelikle sadece kendim için değil, konuyla ilgili Türkçe kaynak bulamayan herkes için araştırıyordum ve yazılar yayınlıyordum. Bunun yanında sevdiğim tarifleri de veganlaştırıp paylaşmaya başladım. İnstagramın popülerleşmesiyle beraber daha çok sosyal medyaya kaydım. Bir süre sonra kızım da doğunca zaten azalan vaktimi instagram hesabıma yoğunlaşarak değerlendirmeye karar verdim.

   

  Vegan olma yolculuğunuzu bize anlatabilir misiniz?

  Aslında üniversite yıllarımda bir kaç kere vejetaryen olmaya çalıştım ama başarısızlıkla sonuçlandı. Sanırım hem altını dolduramamıştım hem de beslenme konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değildim. Bir yandan da bir koyunun, dananın kesilmesi seni bu kadar rahatsız ediyorsa, görmeye dayanamıyorsan neden marketten gidip alıyorsun ve yiyorsun diyordum kendi kendime, bu ikiyüzlülük değil midir. Sonra bir gün bir arkadaşımın tavsiyesiyle Earthlings belgeselini izledim ve o günden sonra et yiyemeyeceğimi anladım. Bir kaç sene sonra da peynir, yoğurt gibi tüm hayvansal ürünleri eşimle beraber hayatımızdan yavaş yavaş çıkardık.

   

  Bitkisel beslenmeye başlayacak yeni kişilere tavsiyelerde bulunabilir misiniz?

  Kendinize zaman tanıyın ve şefkatli olun. Zorlama yapılan süreçler sürdürülebilir olmuyor. Reklam gibi olacak ama vegan tarif veren hesapları takip edin :) Alışkın olduğunuz tatlardan vazgeçmek zorunda olmadığınızı bilmek büyük rahatlık. Tabii ki dengeli bitkisel beslenmek çok güzel ama arada paketli ürünler de alıp tüketebilirsiniz. Bir anda bütün beslenme şeklinizi alt üst ederseniz ve ben aynı zamanda çok sağlıklı besleneceğim, her şeyimi evde kendim yapacağım derseniz, zorlanabilirsiniz. Neyse ki artık piyasada çikolatadan dönere vegan çok fazla ürün var. Bitkisel beslenmek bir 5 sene öncesine göre çok daha kolay.

   

  Neden içerik üreticiliğine başladınız?

  Dediğim gibi önce kendim için başladım ama bir yerden sonra benim gibi buna ihtiyacı olan bir çok insanla tanıştım, büyük bir aile olduk. Bu da bana devam etmem için gerekli motivasyonu sağladı. Mutfağı, yeni tarifler denemeyi zaten çok seviyordum, başkalarıyla paylaşmak ve onlardan gelen pozitif dönüşler de ekstra bir artı oldu.

   

  Vegan bir aile olmanın kolay ve zor yanlarını paylaşabilir misiniz? 

  Vegan bir birey olmak zor, vegan bir aile olmak çok çok zor :) Kızımı kreşe başlayana kadar vegan besledim mesela. Okula başladıktan sonra okulun yemek düzenine uyum sağladı. Başta nasıl bir çocuğu vegan beslersiniz diyen naveganlar oluyordu, şimdi de neden çocuğunuzu sömürüye alet ediyorsunuz diyen veganlar oluyor :) En güzeli dışarıdan gelen tüm seslere kulakları kapamak. Biz nasıl ki kimsenin çocuğunun ne yediğine karışmıyorsak, başkalarının da bizim çocuğumuzun ne yediğine karışma hakkı yok.

  Yorumlar
  Yorumunuzu Bizimle Paylaşın Kapat