Arama
Ürün Kategorileri
  Menu Kapat

  Ekol Anatolia

  Olarak görüntüle Kafes Liste
  Sıralama yöntemi
  Görüntüle Sayfa başına
  Ekol Anatolia Bamya Çiçeği 100g

  Ekol Anatolia Bamya Çiçeği 100g

  Henüz bamya çorbasıyla tanışmayanlardansanız çok şey kaçırdığınızı söylemeden geçemeyeceğiz Konya’nın bayram ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezi olan bamya çiçeği, güneş doğmadan önce toplanıp, öğlen vaktinde ipe dizilmesi gereken oldukça özel bir üründür. Lif açısından zengin bamya çiçeğinin en en çok kullanıldığı yemek bamya çiçeği çorbasıdır.
  39,00 ₺
  Ekol Anatolia Firik Bulguru 500g

  Ekol Anatolia Firik Bulguru 500g

  Bulgurun atası olarak kabul edilen firik bulguru, buğdayın olgunlaşıp kurumasından önceki safhasından elde edilen bir üründür. Elde ediliş yönteminde yakılan ateşten dolayı isli bir tada sahiptir. Ülkemizde Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkça tüketilen bu yiyeceğin pilavlık bulgurla karıştırılarak lezzetli pilavı ve dolması yapılmaktadır.
  28,00 ₺
  Ekol Anatolia Siyez Bulguru 500g

  Ekol Anatolia Siyez Bulguru 500g

  Siyez bulguru, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan, günümüz buğdayının atası olarak kabul edilen bir üründür. Kastamonu’da yetiştirilen siyez bulguru, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak bilinir. Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez, en doğal buğday türü olarak biliniyorSiyez bulguru, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan, günümüz buğdayının atası olarak kabul edilen bir üründür. Kastamonu’da yetiştirilen siyez bulguru, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak bilinir. Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez, en doğal buğday türü olarak biliniyor
  24,00 ₺
  Ekol Anatolia Karacadağ Pirinci 500g

  Ekol Anatolia Karacadağ Pirinci 500g

  Yerli üretim, yetiştiği toprağın yapısı, sulama suyunun volkanik Karacadağdan inen kar suyu olması, yerel tohum ile yetiştirilen ürünün ve hiç işlem görmemiş olması en önemli özellikleridir. 2025 metre yüksekliğindeki Karacadağ’ın eteklerinde yetişen Karacadağ pirinci, dünyanın en kaliteli pirinçleri arasinda yer alıyor. Diyarbakır-Siverek ve Adıyaman yöresinde üretilen Karacadağ pirinci yöredeki köylüler tarafından kendi mutfaklarında kullanmak ve bölgede yaşayan insanların ihtiyacına göre yetiştiriliyor. Üretim az olduğundan ve bu cinsin sadece yörede yaşayanlar tarafından bilinmesi sebebi ile de üretimin sadece çok az kısmı sanayiye gidiyor. Alışık olduğumuz ince uzun pirinç yerine çeltiğinin dış görünüm yönünden en dikkat çekici yönü ise küçük, toparlak mercimeği andırması ve saman sarısı ile açık kahve tonlarında olmasıdır. Coğrafi işaret alınması için çalışmalarının da yapıldığı Karacadağ pirincinin yetiştirildiği topraklarda bol miktarda mineral bulunduğu belirtiliyor. Sönmüş bir volkan olan Karacadağ'ın özel toprak yapısı ve sulama suyuna uyum göstermiş olması bu çeltik ürününü diğer çeşitlerden ayırıyor. Türkiye'nin başka yerlerinde kültür çeltikleri 15 derece üzerindeki sıcaklığa sahip sulama suyu ile yetiştirilirken, Karacadağ çeltiği kış mevsiminde yağan karların erimesiyle derelerde 5-10 derece arasında akan serin kar sularıyla yetiştiriliyor. Protein, vitamin ve enzim yönünden Karacadağ pirinci diğer pirinçlere göre daha zengindir. Tane bünyesindeki yüksek protein ve yüksek nişasta ürünü bu pirinci lezzetli kılmaktadır. Bu çeltik pişme esnasında içerdiği uçucu yağ asitleri nedeniyle de aromatik özellik taşımaktadır. Piyasada satılan ıslah çeşitleri pişme sonrasında kokusuz ya da pirince özgü samanımsı bir kokuya sahipken Karacadağ pirinci nane, kekik karışımı kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Bütün bu özellikleri ile artık Karacadağ pirincini mutfaklarınızda eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.
  24,00 ₺
  Ekol Anatolia Kekik Salatası 650g

  Ekol Anatolia Kekik Salatası 650g

  Mayıs ve Temmuz ayları arasında, dağın kayalık ve sarp yerlerinde yetişen doğal, taze dağ kekiklerinden üretilir. Kaya tuzu, zeytinyağı ve biber salçası ile harmanlanan kekikler, et yemekleri, mezeler ve salatalar ile muhteşem bir uyum gösterir
  125,00 ₺
  Ekol Anatolia Kaya Koruğu 850g

  Ekol Anatolia Kaya Koruğu 850g

  Kaya koruğu, deniz kıyılarındaki kayaların denize dönük taraflarında yetişmekle beraber kumluk, taşlık arazilerde de kendiliğinden doğal olarak yetişen uzun yapraklı, etli, bodur bir ottur. Hatay yöresinde sıkça tüketilen kaya koruğu salamura yapılarak, salatalarda ve mezelerde kullanılır.
  35,00 ₺
  Ekol Anatolia Domates Tatlısı Sade 900g

  Ekol Anatolia Domates Tatlısı Cevizli 900g

  Sırık tipi özel reçellik domateslerin kabuklarını elle soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra kireç kaymağında bekletiyoruz ve sonra özel şerbetinde tarçın, karanfil, limon tuzu ve kristal şeker ile kaynatıyoruz içlerine kelebek ceviz ile dolduruyoruz. Tamamen geleneksel ve doğal yöntemlerle ürettiğimiz domates tatlımızda boya veya koruyucu katkı maddesi yok.
  41,80 ₺