Arama
Ürün Kategorileri
  Menu Kapat

  Ekol Anatolia Karacadağ Pirinci 500g

  Üretici firma: Ekol Anatolia
  Yerli üretim, yetiştiği toprağın yapısı, sulama suyunun volkanik Karacadağdan inen kar suyu olması, yerel tohum ile yetiştirilen ürünün ve hiç işlem görmemiş olması en önemli özellikleridir. 2025 metre yüksekliğindeki Karacadağ’ın eteklerinde yetişen Karacadağ pirinci, dünyanın en kaliteli pirinçleri arasinda yer alıyor. Diyarbakır-Siverek ve Adıyaman yöresinde üretilen Karacadağ pirinci yöredeki köylüler tarafından kendi mutfaklarında kullanmak ve bölgede yaşayan insanların ihtiyacına göre yetiştiriliyor. Üretim az olduğundan ve bu cinsin sadece yörede yaşayanlar tarafından bilinmesi sebebi ile de üretimin sadece çok az kısmı sanayiye gidiyor. Alışık olduğumuz ince uzun pirinç yerine çeltiğinin dış görünüm yönünden en dikkat çekici yönü ise küçük, toparlak mercimeği andırması ve saman sarısı ile açık kahve tonlarında olmasıdır. Coğrafi işaret alınması için çalışmalarının da yapıldığı Karacadağ pirincinin yetiştirildiği topraklarda bol miktarda mineral bulunduğu belirtiliyor. Sönmüş bir volkan olan Karacadağ'ın özel toprak yapısı ve sulama suyuna uyum göstermiş olması bu çeltik ürününü diğer çeşitlerden ayırıyor. Türkiye'nin başka yerlerinde kültür çeltikleri 15 derece üzerindeki sıcaklığa sahip sulama suyu ile yetiştirilirken, Karacadağ çeltiği kış mevsiminde yağan karların erimesiyle derelerde 5-10 derece arasında akan serin kar sularıyla yetiştiriliyor. Protein, vitamin ve enzim yönünden Karacadağ pirinci diğer pirinçlere göre daha zengindir. Tane bünyesindeki yüksek protein ve yüksek nişasta ürünü bu pirinci lezzetli kılmaktadır. Bu çeltik pişme esnasında içerdiği uçucu yağ asitleri nedeniyle de aromatik özellik taşımaktadır. Piyasada satılan ıslah çeşitleri pişme sonrasında kokusuz ya da pirince özgü samanımsı bir kokuya sahipken Karacadağ pirinci nane, kekik karışımı kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Bütün bu özellikleri ile artık Karacadağ pirincini mutfaklarınızda eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.
  Satıcı: Vegan Pazaryeri
  Kullanılabilirlik: Stokta var
  24,00 ₺
  kargo hariç
  i h

  Yerli üretim, yetiştiği toprağın yapısı, sulama suyunun volkanik Karacadağdan inen kar suyu olması, yerel tohum ile yetiştirilen ürünün ve hiç işlem görmemiş olması en önemli özellikleridir.
  2025 metre yüksekliğindeki Karacadağ’ın eteklerinde yetişen Karacadağ pirinci, dünyanın en kaliteli pirinçleri arasinda yer alıyor. Diyarbakır-Siverek  ve Adıyaman yöresinde üretilen Karacadağ pirinci  yöredeki köylüler tarafından kendi mutfaklarında kullanmak ve bölgede yaşayan insanların ihtiyacına göre yetiştiriliyor.
  Üretim az olduğundan ve bu cinsin sadece yörede yaşayanlar tarafından bilinmesi sebebi ile de üretimin sadece çok az kısmı sanayiye gidiyor. Alışık olduğumuz ince uzun pirinç yerine  çeltiğinin dış görünüm yönünden en dikkat çekici yönü ise küçük, toparlak mercimeği andırması ve saman sarısı ile açık kahve tonlarında olmasıdır.
  Coğrafi işaret alınması için çalışmalarının da yapıldığı  Karacadağ pirincinin yetiştirildiği topraklarda bol miktarda mineral bulunduğu belirtiliyor. Sönmüş bir volkan olan  Karacadağ'ın özel toprak yapısı ve sulama suyuna uyum göstermiş olması bu çeltik ürününü diğer çeşitlerden ayırıyor.
  Türkiye'nin başka yerlerinde kültür çeltikleri 15 derece üzerindeki sıcaklığa sahip sulama suyu ile yetiştirilirken, Karacadağ çeltiği kış mevsiminde yağan karların erimesiyle derelerde 5-10 derece arasında akan serin kar sularıyla yetiştiriliyor. 
  Protein, vitamin ve enzim yönünden  Karacadağ pirinci diğer pirinçlere göre daha zengindir. Tane bünyesindeki yüksek protein ve yüksek nişasta ürünü bu pirinci lezzetli kılmaktadır. Bu çeltik pişme esnasında içerdiği uçucu yağ asitleri nedeniyle de aromatik özellik taşımaktadır. 
  Piyasada satılan ıslah çeşitleri pişme sonrasında kokusuz ya da pirince özgü samanımsı bir kokuya sahipken  Karacadağ pirinci nane, kekik karışımı kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir.
  Bütün bu özellikleri ile artık Karacadağ pirincini mutfaklarınızda eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.

  0.0 0
  Kendi görüşünü yaz Kapat
  • Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir
  *
  *
  • Kötü
  • Mükemmel
  *
  *
  *
  Bu Ürünü Alanlar Bunları da Satın Aldı!
  Mandel Organik Badem Ezmesi 180 gr

  Mandel Organik Badem Ezmesi 180 gr

  Organik yerli çiğ bademlerden hazırlanmıştır. %100 organik badem.
  55,80 ₺
  Mandel Fındık Ezmesi 270 gr

  Mandel Fındık Ezmesi 270 gr

  Karadeniz'in en lezzetli fındıkları ile hazırlanmaktadır. %100 Fındık.
  46,80 ₺
  Şeker Hanım Kahvaltılık Sos Acuka 250 g.

  Şeker Hanım Kahvaltılık Sos Acuka 250 g.

  Özenle ve mevsiminde toplanmış domates ve biber, taze zeytinyağı, ceviz, sarımsak ve baharatlarla harmanlanmasından elde edilen bu benzersiz karışım, Şekerhanım’ın en çok satan ürünü olmasının gururunu yaşıyor.
  25,80 ₺
  Züber Çilekli & Kakaolu Meyve Tatlısı 40gr

  Züber Çilekli & Kakaolu Meyve Tatlısı 40gr

  Önce çileğin mükemmel tadı ve kokusunu düşün, üzerine bir de kakaoyu ekle. Ya da sen bunlarla hiç uğraşma ve bir Çilekli Kakaolu Züber Meyveli Bar ye. Meyvenin en lezzetli hali ile tanıştın bile. %100 Doğal, Vegan, Glutensiz Yeni Nesil Atıştırmalık
  8,00 ₺
  Ürün etiketleri