Arama
Ürün Kategorileri
  Menu Kapat
  Tümünü Gör

  Plant Based Treaty: İklim Krizine Karşı Küresel Bir Çözüm

  Plant Based Treaty: İklim Krizine Karşı Küresel Bir Çözüm

  Ciddi bir iklim felaketiyle karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, önde gelen bilim insanlarına göre Dünya’mızı bekleyen felaketi durdurmak için elimizde sadece sınırlı bir zaman var. Paris Anlaşması'nda belirtildiği gibi, küresel ısınmayı 1.5 dereceyle sınırlama hedefini gerçekleştirmek için sadece fosil yakıtları terk etmek yeterli değil. Bu noktada hayvancılığın yıkıcı etkisini göz önünde bulundurmak ve gıda sistemlerinin köklü değişimini ciddi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

  Ağustos 2021'de The Save Movement tarafından başlatılan çağrı, bilim insanlarını, bireyleri, grupları, işletmeleri ve yerel yönetimleri harekete geçmeye ve ulusal hükümetlere Plant Based Treaty’i' uluslararası düzeyde müzakere etmeleri için baskı yapmaya davet etti. Plant Based Treaty (Bitki Temelli Antlaşma), kısaca PBT olarak adlandırılan bu girişim, iklim krizine karşı savaşta yeni bir dönemi temsil ediyor. COP 26 İklim Zirvesi'nde tanıtılan bu inisiyatif, COP 27 sürecinde farklı etkinlikler ve panellerle destekçi sayısını artırdı.

  Plant Based Treaty'nin temel amacı, hayvancılığın neden olduğu ekosistem bozulmalarını durdurmak, daha sağlıklı ve sürdürülebilir bitki bazlı diyetleri teşvik etmek ve gezegenin işleyişine, ekosistemlere ve biyoçeşitliliğe verilen zararı tersine çevirmektir. Plant Based Treaty üç temel ilke ile hedefine ulaşmayı amaçlıyor:

  Vazgeçmek: Hayvancılık endüstrisinin daha fazla doğal alan kaybına neden olmasına izin vermemeliyiz.

  Yönlendirmek: Hayvancılığı terk ederek bitki bazlı gıda sistemlerine geçişi teşvik etmeliyiz.

  Geri kazandırmak: Önemli ekosistemleri restore etmeli ve dünya genelinde ağaçlandırma çabalarını desteklemeliyiz.

  Bugün, 100 binden fazla birey, 3 binden fazla kurumsal destekçi ve 21 şehir yönetimi bu önemli inisiyatife destek veriyor. Bu büyüyen destek ağı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 28) ve diğer platformlarda iklim krizi çözümleri tartışılırken bitki temelli çözümlerin de masada yer alması için verilen mücadeleye daha fazla güç katıyor.

  İklim kriziyle başa çıkmak için acil ve etkili çözümler bulmalıyız. Bitki Temelli Anlaşma, hayvancılığın ve yan etkilerinin azaltılması yoluyla sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlayan önemli bir adımdır. Siz de bu çığır açan inisiyatife destek vererek, küresel çapta bir değişime katkı sağlayabilirsiniz.

  Geleceğimizi korumak için hep birlikte hareket edelim!

  Daha fazla bilgi edinmek ve destek imzanızı eklemek için https://plantbasedtreaty.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Yorumlar
  Yorumunuzu Bizimle Paylaşın Kapat
  Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilir.