Arama
Ürün Kategorileri
  Menu Kapat
  Tümünü Gör

  @yeninesilmtfk Bora Kılıç Veganuary Özel Röportaj

  @yeninesilmtfk Bora Kılıç Veganuary Özel Röportaj

  Pratik tarifleriyle Instagram'ın en sevilen vegan içerik üreticilerden Bora Kılıç'a Veganuary'e özel sorular sorduk! @yeninesilmtfk'ın ortaya çıkış hikayesini birlikte keşfedelim:

  Vegan olma yolculuğunu bizimle paylaşır mısın?
  Vegan olmak zamana yayılan bir süreç oldu benim için ve küçük farkındalıklarla başladı. Örneğin bir gün eşimin “kuzu eti de yemesen mi acaba?” sözüyle tabağımdaki yemekle onun nereden-nasıl geldiği arasındaki bağlantıyı daha önce hiç kurmadığım bir berraklıkla kurmuş oldum. Sadece tadı güzel diye yavru sayılabilecek bir hayvanın canını almaya hakkımız var mı sorusunu sordum kendime. İzlediğim belgeseller ve okuduğum kitaplarla endüstriyel hayvancılığın nasıl bir sömürü düzeni kurduğunu ve hayvanların ne kadar korkunç hayatlar yaşadıklarını öğrendim. Hayvancılığın iklim krizinin de ana sebeplerinden biri olduğunu görmemle beraber zihinsel değişimim hızlandı ve hayatımda yaptığım seçimler bu değişimi takip etti. Bir anda olmasa da adım adım hayvansal gıdaları mutfağımızın dışına çıkardık. Bunu yaparken de yerlerine ne koyabileceğimize kafa yormaya başladım. Gastronomiye çok düşkün, hatta “yemek için yaşayan” biri olarak vegan mutfakla ilgili kitapları karıştırmaya başladım. Pandemiyle beraber de evdeki zamanımın neredeyse tamamını mutfakta vegan tarifler deneyerek ve çevrimiçi eğitimler alarak geçirmeye başladım. Yeni Nesil Mutfak projesinin tohumları da bu şekilde atılmış oldu aslında. Veganlık yolculuğumla yemek tutkum birleşti ve 2020 yılının sonlarına doğru kendimi video içerikler üretirken buldum. 

  Neden içerik üreticiliği?
  Kendimi vegan mutfak konusunda geliştirmeye odaklandığımda aklımda içerik üreticiliği yoktu aslında. İhtiyaçtan doğan, keyif alarak sürdürdüğüm bir uğraştı benim için sadece. Yaptığım yemeklerin fotoğraflarını kişisel hesabımdan paylaştıkça çevremden “çok enteresan şeyler yapıyorsun, bunların tariflerini paylaştığın bir hesap açmayı düşünmez misin?” diye soranlar oldu. Düşündüm, gerçekten de insanların ilgisini çekebileceğini ve özellikle vegan-vejetaryenler için faydalı olabileceğini farkettim. Yeni Nesil Mutfak işte böyle doğdu.

  Yeni Nesil Mutfak’ın iki ana misyonu var diyebilirim. İlki, hayvansal gıda olmadan da çok lezzetli ve besleyici yemekler yapılabileceğini herkese göstermek ve değişim için ilham kaynağı olmak. Bir nevi aktivizm aslında. İkincisi ise hali hazırda vegan olan veya beslenme alışkanlıklarını değiştirme sürecinde olanların hayatını kolaylaştırmak. Ne mutlu ki aldığım dönüşler her iki tarafta da faydalı olabildiğimi gösteriyor ve yola devam etmek için beni motive ediyor. 

  En güzeli de, ürettiğim içerikler bana çok değerli insanlarla tanışma ve arkadaş olma şansı sundu. Veganlar olarak azınlık olduğumuz bir gerçek ama bu güzel insanların sayısı her geçen gün artıyor. 

  Veganuary ile vegan olma yolculuğuna başlayanlar için bir mesajın var mı?
  Öncelikle kendilerine kocaman bir alkış! 

  Dediğiniz gibi bu bir yolculuk ve arada zorluklarla karşılaşılabilir. Her şey bir anda olacak diye bir şart yok. Moral bozmadan, “yok ben yapamıyorum” demeden, sabırla ve bu girişimin hem hayvanlar hem çevre hem de kendi sağlığımız için ne kadar kıymetli olduğunu hatırlayarak yola devam etmek önemli. Bu yolu yalnız yürümemek için de partnerinize, ailenize veya yakın arkadaşlarınıza neden böyle bir karar aldığınızı anlatıp onların desteğini istemek iyi olabilir. 

  Bir miktar ön hazırlık ve planlama da işleri kolaylaştırıyor. Örneğin kahvaltıda peynir yeme alışkanlığı olan biriyseniz, önceden 1-2 vegan peynir almak veya evde yapmayı denemek faydalı olabilir. Yeterli besin alıp alamayacağınızla ilgili soru işaretleriniz varsa veya genel anlamda veganlıkla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız da internette pek çok Türkçe kaynak mevcut. Kolayvegan.com başlangıç için önereceğim web sitesi olur. 

  Tabii ki vegan tarifler konusunda da ben yardıma hazırım. Yeni Nesil Mutfak YouTube kanalından veya @yeninesilmtfk Instagram sayfasından bana ve videolarıma ulaşabilirler. Her zaman dediğim gibi, değişim mutfaktan başlar!

  Yorumlar
  Yorumunuzu Bizimle Paylaşın Kapat
  Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilir.